Zayıf yazılım patentleri

Araştırma planlama görevlerimle beraber teknolojiye biraz daha fazla vakit ayırır duruma geldim. Şu an belli başlı fikirlerimizle ilgili ürünlerimizde nasıl kullanabileceğimiz çalışıyoruz. Bunu yaparken de artık patentlere de bakmak zorunluluğunu hissediyorum.

Bugün Görkem’in blogunda bir yazısından Peer-to-Patents isminde bir projeden haberdar oldum. Proje esas olarak yapılan bir patent başvurusunun geçersiz kılınabilmesi için “prior-art” toplama yolunu bir portal ile dünya vatandaşlarına açan bir uygulama ve Amerikan Patent Ofisi tarafından geliştirilmiş. Eğer siz de bir patent gördünüz, “aa bunu şu yazılım da aynen bu şekilde yapıyordu yıllar önce bunu nasıl patentlemişler!!!” diyorsanız bu portal size ihtiyaç duyuyor. Önceden yapılmış örneği göstererek “yeniden inceleme” mümkün olabiliyor.

Redhat de Linux ve çevresel yazılımları için buna bir ön yüz ile yönlendirme yapıyor.

İsterseniz Peer-to-patents’in RSS beslemesine abone olup güncel takip yapabiliyor ya da açık projeler için arama yapabiliyorsunuz.

Peer-to-patents için: http://www.peertopatent.org/
LinuxDefenders projesi için: http://linuxdefenders.org/

Bu arada yıllar önce yüksek lisans için yaptığım bir araştırmada hazırladığım kısa bir sunumumu buldum. Bunu da paylaşmanın tam sırası. Zira “bir avukatın savunma yöntemini” dahi patentleyebildiği bir dünyada teknolojiyle iç içe olan insanların patentler hakkında habersiz olmaması gerekir.

Bu konuda EMO da çalışıyor. Bununla ilgili olarak İzlem’in hazırladığı makale: http:://www.emo.org.tr/ekler/8bb68e2b38e4a8c_ek.pdf?dergi=6

Leave a Reply