Oracle ve Sun satınalması

sun_ve_oracle

Elbette yazacağım ilk yazılardan birisi Oracle’ın Sun’ı satın alması oldu. Üzülsem mi sevinsem mi. IBM satın alsa ve içselleştirip yok etse daha mı iyiydir. Böyle mi daha iyi. Bugün Sun Microsystems’i diğer tüm donanım ve işletim sistemi üreticilerinden farklı yere ister istemez koyuyorum. Teknoloji ve bilgiye verdiği önem, teknik olarak çağın çok ilerisinde ancak iş geliştirme ve pazarlamada bu kadar da iyi olmayan bir şirket Sun Micro bence. Teknolojiye bilgiye verdiği önem de benim ona verdiğim önemin kaynağı.

Oracle Sun Micro’yu kasasındaki parayı gelecekte daha ucuza donanım üzerinde veritabanı üretebilmek için mi satın aldı? Oracle Sun’ın sahip olduğu fikri mülkiyetin farkında mıdır. Elbette farkındadır ama umrunda mıdır? Geçmişte gördüğümüz onlarca satın alma bu konuda elbette endişelendiriyor.

En sonda söyleyeceğimi şimdi söyleyeyim. Oracle’ın Sun’ı Solaris ve Java için aldığı söylense de, Oracle Sun’ı içine katar ise on yok etmiş olur. Onun için Sun ayrı durmalıdır.

Bu konunun bir de açık kaynak kullanıcıları açısından çok önemli bir yanı var tabii ki. Sun Micro, Openoffice ve MySQL gibi açık yazılımları uhdesinde destekleyen bir firma. Ayrıca MySQL’in şirketini de geçtiğimiz yıllarda satın almıştı. MySQL için soru işaretlerimizin sayısını artırıyoruz. Microsoft için artan tehlikeyi de not ediyoruz. Zira kahin patron Ellison’un dediği gibi gerçekten, “Oracle will be the only company that can engineer an integrated system – applications to disk”.

Leave a Reply